Uruchomiliśmy pierwszą w Polsce farmę PV na panelach z grafenem.

Home / Aktualności / Uruchomiliśmy pierwszą w Polsce farmę PV na panelach z grafenem.
Uruchomiliśmy pierwszą w Polsce farmę PV na panelach z grafenem.

W roku 2019 uruchomiliśmy w Mariance w powiecie włodawskim pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie instalację fotowoltaiczną z wykorzystaniem paneli z powłoką grafenową.

Na naszej farmie PV o zainstalowanej mocy 1MW zastosowaliśmy panele firmy ZSHINE (firmy z „pierwszej ligi” fotowoltaiki – tzw. TIER1 obejmującej jedynie 2% producentów paneli PV) w których zastosowano GRAFENOWE SZKŁO SAMOCZYSZCZĄCE

Tajemnica tkwi w hydrofilno fotokatalitycznej powłoce grafenu, którą szyba jest pokryta od zewnątrz. Wykorzystywany jest tu proces fotokatalizy, czyli rozkładu zanieczyszczeń organicznych, osadzających się na powierzchni szyby, pod wpływem promieni UV.

Hydrofilne właściwości powłoki powodują, że rozłożony brud swobodnie spływa z szyby wraz z deszczem lub strumieniem wody. Ponadto hydrofilność przyczynia się do równomiernego schnięcia całej szyby po kontakcie z wodą i nie pozostawia żadnych smug podeszczowych. Zabrudzenia paneli fotowoltaicznych odpowiada prawie za 10% strat w uzyskach energii słonecznej.